Konserter 2016

5 januari, Kristinehovs Malmgård, Stockholm
spel till historisk dans

21 februari, kl 13.00, Musikaliska, Stockholm
Trio Euterpe konsert på Blockflöjtsfrossa!

2 mars, kl 12.00, Missionskyrkan, Sala
Lunchkonsert - Musik för blockflöjt
verk av Markus Zahnhausen, Jakob van Eyck och folkmusik

9 mars, Ösmo kyrka
J.S. Bach Johannespassion (barockorkester under ledning av Ann Wallström)

13 mars, kl 17.00, Bergshamra kyrka, Stockholm
J.S. Bach Johannespassion (barockorkester under ledning av Ann Wallström)

18 mars, Kristinehovs Malmgård, Stockholm
spel till historisk dans

20 mars, Västerledskyrka, Stockholm
J.S. Bach Johannespassion

25 mars, kl 15.00, Botkyrka kyrka
Brustna Hjärtan Barock musik av bla J.G. Janitsch, G.Ph. Telemann

27 mars, Badelunda församling, Västerås
konsert tillsammans med Ida Zackrisson (sopran) och Maria Grönhaug (orgel/piano)

30 mars, kl 12.00, Vilunda kyrka, Upplands Väsby
Lunchkonsert - Folkmusik och tidig musik på folkliga pipor och blockflöjt

12 maj, Stockholm
Brustna Hjärtan Barock (Kultur i vården)

11 juni, kl 19.00, ev.-luth. Christus-Kirche, Spetzerfehn, Tyskland
Nordische Klänge - Ulrike Lausberg (orgel), Kana Totani (Violine)

12 juni, kl 17.00, Kreuzkirche, Nordhorn, Tyskland
Nordische Klänge - Ulrike Lausberg (orgel), Kana Totani (Violine)

18 juni, kl 19.00, ev. Bodelschwingh Kirche, Lengerich-Wechte, Tyskland
Nordische Klänge - Ulrike Lausberg (orgel), Kana Totani (Violine)

19 juni, kl 10.00, Paul Gerhardt Kirche, Dortmund, Tyskland
Ulrike Lausberg (orgel), Kana Totani. Vi spelar musik under gudstjänsten.

19 juni, Martinskirche, Osnabrück, Tyskland
Nordische Klänge - Ulrike Lausberg (orgel), Kana Totani (Violine)

8 juli - 10 augusti, Vadstena
Vadstena-Akademien
Sommaren 2016 bjuds Vadstenapubliken på två operor under en och samma föreställning.  Båda verken, skrivna under andra hälften av 1700-talet, skildrar varsitt kvinnoöde. Spelas på klassiska instrument.
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

22 juli, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

25 juli, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

26 juli, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

27 juli, kl 19.00, Lidingö kyrka, Stockholm
drömsk folkmusik - musik i sommarkväll (tillsammans med Bridget Marsden - fiol)
Entré 80 kr. Köp biljett på biljettmonster.se eller vid Lidingö kyrka 30 minuter före konsert. Barn och ungdom går gratis.

28 juli, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

29 juli, kl 13.00, Vadstena slott, Vadstena
barnföreställning Vadstena-Akademien

29 juli, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

31 juli, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

1 augusti, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

3 augusti, kl 19.00, Klosterkyrkan, Vadstena
Orkesterkonsert Vadstena-Akademien

4 augusti, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

5 augusti, kl 13.00, Vadstena slott, Vadstena
barnföreställning Vadstena-Akademien

5 augusti, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

7 augusti, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

8 augusti, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

9 augusti, kl 20.00, Dormitoriet, Vadstena
Kammarmusikkonsert Vadstena-Akademien

10 augusti, kl 19.00-21.30, Bröllopssalen Vadstena slott, Vadstena
Vadstena-Akademien
Comala Pietro Morandi (1745-1815), Nina Giovanni Paisiello (1740-1816)

11 augusti, kl 19, Kristina kyrka, Sala
Barockkonsert med Ulrika Jonsson (sång), Benjamin Åberg (cembalo) och Stina Petersson (cello)

12 augusti, kl 16, St Lars, Visby
Trio Euterpe spelar på medeltidsveckan i Visby

13 augusti, kl 11, St Lars, Visby
Trio Euterpe spelar på medeltidsveckan i Visby

13 augusti, kl 15, Domkyrka, Visby
Trio Euterpe spelar på medeltidsveckan i Visby

14 augusti, kl 14, St Helge And, Visby
Trio Euterpe spelar på medeltidsveckan i Visby

14 augusti, kl 16, St Helge And, Visby
Trio Euterpe spelar på medeltidsveckan i Visby

18 augusti, kl 18-21, Kristinehovs Malmgård
spel till historiskt dans - Empirdagarna

19 augusti, kl 18-24, Kristinehovs Malmgård
bal, spel till historiskt dans - Empirdagarna

20 augusti, kl 21-22.30, Ekotemplet i Hagaparken, Stockholm
spel till historiskt dans - Empirdagarna

4 september, kl 11.00, Hagakyrka, Göteborg
musik under gudstjänsten, bl a J. S. Bach Ihr Tore zu Zion BWV 193 (ledning: Ulrike Heider)

30 september, Stockholm
Brustna Hjärtan Barock (Kultur i vården)

2 oktober, kl 16.00, St Ewaldi, Dortmund, Tyskland
Nordische Klänge - Ulrike Lausberg (orgel), Kana Totani (Violine)

30 oktober, kl 16.00, Danderyds kyrka, Stockholm
G.Ph. Telemann Du aber Daniel, gehe hin, J.S. Bach Actus Tragicus (ledning: Rikard Karlsson)

6 november, kl 18.00, Kristina kyrka, Sala
Musik under minnesgudstjänsten, med verk av bl.a. J.S. Bach och A. Vivaldi (Ulrika Jonsson, orgel och sång)

13 november, kl 11.00, Järfälla kyrka, Barkarby
musik under gudstjänsten, J.S. Bach Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 140

13 november, kl 16.00, Järfälla kyrka, Barkarby
J.S. Bach Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 140

20 november, kl 16.00, S:t Paulskyrkan, Stockholm
verk av Bach för kör och orkester (ledning: Mats Nilsson)

4 december, Falköping
J.S. Bach, Juloratorium

11 december, Söderhamn
J.S. Bach, Juloratorium del 1-3

18 december, kl 18.00, Saltsjöbadens kyrka, Stockholm
J.S. Bach, Juloratorium del 1-3